Vydané články

Frank Sinatra - Christmas Album

Ovšem deska, kterou bych vám chtěl doporučit, se jmenuje The Sinatra Christmas Album. Legendární Frank Sinatra na ní zpívá s ohromnou lehkostí a přirozeností; album nahráli v roce 1957, všechny skladby jsou dobře známé, prověřené mnoha lety vánočních oslav a skvěle zaranžované a zahrané bigbandem Gordona Jenkinse.

Ralph Towner a Gary Porter: Oracle

Můj podzimní „hudební návrh“ je obzvláště blízko mému srdci. Jde o Ralpha Townera.

Ella a Louis: 1 + 1 = 3

V roce 1956 se v kalifornském Capitol Studios sešly dvě jazzové legendy – Ella Fitzgerald a Louis Armstrong, aby natočili album duetů. To, co vzniklo, je album, které se velkými písmeny zapsalo do hudebních dějin dvacátého století.

I Never Loved a Man The Way I Love You - Aretha Franklin

Které z jejích mnoha alb doporučím? Možná to úplně nejklasičtější z roku 1967, I Never Loved a Man the Way I Love You – „Žádného muže jsem nikdy nemilovala tak, jak miluji tebe“. Na tomto albu se poprvé objevila slavná písnička Respect a respekt je vskutku to nejmenší, co si Aretha Franklin zaslouží.

How My Heart Sings - Bill Evans Trio

Každé srdce má svůj rytmus a možná i notu – a americký pianista Bill Evans nám sděluje, jak zpívá jeho vlastní srdeční sval na albu How my heart sings, Jak moje srdce zpívá.

Star - Jan Garbarek

Jaro je tady, a jestli to tak nevypadá zrovna přesně v tuto chvíli, určitě bude, než přečtete všechny články v tomto vydání. Jaro je úžasná doba. Příroda se probouzí ze zimního spánku (spousta lidí už snad konečně začíná splácet poslední půjčky, které si vzali na Vánoce).

Nashville - Bill Frisell

Naprosto nikoho samozřejmě nepřekvapí, když zpěvák Bruno Mars udělá skvělé popové album nebo když Newyorská filharmonie natočí skvělou klasickou nahrávku, co už ale překvapením je – když se jazzový kytarista rozhodne natočit album country hudby.

We want Miles (Live!)

My chceme Milese (We Want Miles) je skvělé dvojalbum Milese Davise, které bylo nahráno živě při koncertech v New Yorku, Bostonu a Tokiu v roce 1981. Můžu ho jen doporučit – kromě toho bych se rád zastavil u termínu „živá hudba“, jíž to album bezpochyby je.

Lepší nálada se Steely Dan

Když se řekne jazz, tak vás možná napadne Louis (Armstrong). Když se řekne rock, tak vám možná přijde na mysl Mick (Jagger) – a když se řekne pop, tak Michael (Jackson). Když se smíchá rock, pop a jazz dohromady, tak by vás mělo určitě napadnout… Steely Dan.

Piano Concerto No. 23

Je to několik týdnů, co nás opustil jeden ze skutečných českých velikánů, ne-li dokonce ten úplně největší naší doby – Miloš Forman. Dobrý film má úžasnou moc a s filmy Miloše Formana se ztotožňují miliony lidí na celém světě. Co to však má společného s hudbou?

X

Vložil jste

ks
X